See mastonkaatolaite on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "masto",
"3": "kaato",
"4": "laite",
"alt1": "maston"
},
"expansion": "maston + kaato + laite",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "maston + kaato + laite",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mastonkaatolaite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mastonkaatolaite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mastonkaatolai",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Nautical",
"orig": "fi:Nautical",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tabernacle (device allowing for the easy folding of a mast)"
],
"id": "en-mastonkaatolaite-fi-noun-Dexhwdl-",
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"tabernacle",
"tabernacle"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) tabernacle (device allowing for the easy folding of a mast)"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑstonˌkɑːtoˌlɑi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝s̠to̞ŋˌkɑ̝ːt̪o̞ˌlɑ̝i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑite"
}
],
"word": "mastonkaatolaite"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "masto",
"3": "kaato",
"4": "laite",
"alt1": "maston"
},
"expansion": "maston + kaato + laite",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "maston + kaato + laite",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mastonkaatolaitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mastonkaatolaite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mastonkaatolaite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mastonkaatolai",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑite",
"Rhymes:Finnish/ɑite/6 syllables",
"fi:Nautical"
],
"glosses": [
"tabernacle (device allowing for the easy folding of a mast)"
],
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"tabernacle",
"tabernacle"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) tabernacle (device allowing for the easy folding of a mast)"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑstonˌkɑːtoˌlɑi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝s̠to̞ŋˌkɑ̝ːt̪o̞ˌlɑ̝i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑite"
}
],
"word": "mastonkaatolaite"
}
Download raw JSONL data for mastonkaatolaite meaning in All languages combined (23.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.